Şirket Profili

Temelleri 1978 yılında atılan POLAT MAKİNA 32 yılı aşan yolculuğunda, değişimin hep bir adım önünde giderek, sadece Türkiye’nin değil, sektöründe dünyanın başarılı şirketlerinden biri haline gelmiştir. Tüm çalışmalarında uluslararası standartlara uyum ve sürekli gelişim amaç edinen POLAT MAKİNA ülkesinde yaşadığı başarıyı dünyada yakalama hedefine adım adım ilerleyen bir dünya markasıdır.

1978–1983 yılları arasında; Soğuk demircilik çatı ve değişik çelik konstrüksiyon işleri, 1983–1985 yılları arasında; çırçır fabrikası, yem ve un fabrikalarının otomasyon sistemleri, ekipmanları ve prina fabrikası imalatı yapmış, 1985-1993 yıllarında Kömür zenginleştirme tesisleri, kum ve mıcır yıkama eleme tesisleri, akaryakıt istasyonları, çatı çelik konstrüksiyon kanepeleri ve yakıt tankları, beton santrali ve ekipmanları ile özel proje ve konstrüksiyon çalışmalarında üretimlerini devam ettiren POLAT MAKİNA 1978 yılında 4,5 m²kaplı alandan 1986 yılında 600 m² kapalı alan ve 7000 m² açık alana oturmuş bir fabrika ölçüsüne gelmiştir. Fabrika günümüzde toplam 30.000 m²kapalı alana sahip hale gelmiştir.

POLAT MAKİNA zengin üretim potansiyeli ve tecrübesini 1993 yılında Anonim Şirket çatısı altına sürdürmeye başlamış ve aynı yıl Türkiye’de yabancı firmaların tekelinde bulunan ve bu nedenle çok yüksek dövizler ödenerek alınabilen modern zeytinyağı sıkma tesislerini yabancı firmaların kalitesinde üretmek gibi iddialı ve yurtsever bir düşünce ile kontinü sistem zeytin sıkma makinesi üretimine başlamıştır.

1998 yılında POLAT GRUP REDÜKTÖR firmasını kurarak prototip olarak üretilmeye başlanan redüktörler 3000 m²'lik kapalı alan ve CNC üretim makinelerine sahip eğitilmiş teknik kadrosuyla 2000'li yılların başından beri hem POLAT MAKİNA'nın hem de değişik sanayi alanındaki üreticilerin redüktör ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kaliteli fakat ucuz üretim politikasını sürdürmeye devam eden firmamız POLAT MAKİNA olarak ISO 9001 Kalite Yönetim sertifikasını alarak kalitesini belgeyle kanıtlamıştır.

2002 yılında tesislerine Oluklu Mukavva Ambalaj Tesisi AYKUTSAN A.Ş'i Umurlu Organize Sanayisindeki modern binasında katarak bu sektörde yatırıma başlayan POLAT MAKİNA bu yatırımını 2002 ve 2003 yıllarında da sürdürerek burada yerel sanayicimizin ve üreticimizin her türlü karton kutu ve ambalaj ihtiyacını karşılayarak bir imkânı hazırlamak amacındadır.

2003 yılında örnek tesis olarak kurduğu POLAT TARIM LTD. ŞTİ, 240 ton/gün kapasiteli Zeytin Sıkma Tesisi ile de üreticinin ihtiyaçlarını ve makinenin mükemmelliğini araştırmasını yapmakta ve daha iyiyi arayışını sürdürmektedir. 2005 yılında Türkiye'nin ilk full otomatik Süt Seperatörünü üretmekle, sektöründe ilkler olmaya devam etmektedir. 2006 yılında Endüstriyel ve Susuzlaştırma Dekantörleri üretimine başlamıştır.

Sürekli ve değişmeyen hedefi tüm paydaşları için artan oranda katma değer yaratmak olan POLAT MAKİNA, tüm faaliyetlerini uluslararası standartlarda kurumsal yönetim, müşteri memnuniyeti, toplumsal sorumluluk anlayışı ve çevreyi koruma prensipleri ile yürütmektedir. “Geleceği geleceğe bırakmamak için, gelecek şimdi” inancıyla hareket eden POLAT MAKİNA 1978 'da başlayan yolculuğuna, gelişerek ve verimliliğe odaklı büyüme stratejisiyle devam etmektedir.